İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı İçeriği

29 Ağustos 2018; 10:53

İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (İTÜ Proficiency) Eylül sınavı başvuruları 28 Ağustos itibariyle sonlandı.
İTÜ Proficiency sınavı yıl içerisinde Eylül, Ocak, Haziran ve Temmuz aylarında olmak üzere dört kez yapılmaktadır. Sıradaki sınav olan Eylül 2018 Proficiency 8-10 Eylül tarihlerinde yapılacaktır.
Sınav 1 gün arayla iki oturum şeklinde gerçekleştirilmektedir. İlk oturumdan 30 puan ve üzeri alan öğrenciler İngilizce Yeterlilik Sınavının ikinci aşamasına girmeye hak kazanmaktadır.
Lisans ve yüksek lisans öğrencileri aynı sınava katılmaktadır. Lisans öğrencileri için geçme notu 60 iken yüksek lisans programları için geçme notu 65‘tir.
İlk aşamada öğrencilerin puanları ne olursa olsun sınavdan başarılı sayılması için ikinci aşamadan minimum 20 puan alınması gerekmektedir.

İTÜ Proficiency birinci aşama içeriği

İngilizce yeterlilik sınavının ilk aşaması ‘Restatement’ ve ‘Reading’ bölümlerinden oluşmaktadır. Öğrenciler için verilen toplam süre 120 dakikadır ve sınav 60 puan üzerinden değerlendirilmektedir. İlk aşamanın tüm içeriği çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır.
60 puanlık ilk aşamanın 15 puanını ‘restatement’ bölümü, 45 puanınını ‘reading’ bölümü oluşturmaktadır.

Restatement bölümü

Verilen cümleye anlamca en yakın olanı bulmanız istenecektir.  Her soru 1 puan olacak şekilde 15 soru bulunmaktadır.

Reading bölümü

4 reading parçası bulunmaktadır ve bu parçalarla ilgili 30 soru verilmektedir. Uzun okuma metninden istenilen bilgiler sorulmaktadır ve her sorunun değeri 1.5 puandır.

İTÜ Proficiency ikinci aşama içeriği

İngilizce yeterlilik sınavının ikinci aşaması ‘listening’ ve ‘writing’ bölümlerinden oluşmaktadır. Verilen süre 90 dakikadır ve toplamda 40 puan üzerinden değerlendirme yapılır.

Listening bölümü

Akademik veya güncel bir konu hakkında 10 dakikaya kadar bir parça dinletilir ve not alma formatında bilgi toplanır. Daha sonra toplanan bilgilerden 10 soru sorulur. Her sorunun değeri 2 puandır.
Parça bir kez dinletilir.

Writing bölümü

Sınavın bu bölümünde 3 writing konusu alt başlıklarıyla birlikte verilir. Bu konulardan sadece biri seçilerek minimum 250 kelimeden oluşacak bir essay yazmanız istenecektir. Bu bölüm için ayrılan süre ise 60 dakikadır.
3 konu başlığı ise 3 tip essay formatıdır. Bunlar; Compare & Contrast, Cause ve Effect formatlarıdır.

Sınava kayıt süreci

Sınava kayıt www.sis.itu.edu.tr üzerinden yapılmaktadır. Sınav ücreti sadece Vakıfbank şubeleri üzerinden yapılmaktadır, EFT ve havale kabul edilmemektedir.

Sınava girerken

İTÜ İngilizce yeterlilik sınavına girerken yanınızda bulunması gerekenler ise şu şekildedir;

  • Sınava giriş belgesi (Sınava giriş belgenizi almak için tıklayın)
  • İTÜ Kimlik Kartı
  • Geçerli kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı veya Pasaport)
SınavPortalı'nı takip edin
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 yıl önce

[…] İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı İçeriği […]

İTÜ PROFICIENCY Temmuz Sınavı Netleşiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi bahar dönemi İngilizce yeterlilik sınavı Covid-19 nedeniyle ertelenmişti. İTÜ YDY tarafından...

İTÜ PROFICIENCY Haftalık Kelime Listesi – 1

İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (İTÜ PROFICIENCY)’e hazırlık yapıyorsanız eş anlamlı listelerine çalışmanız...

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı Başvuruları

15 – 17 Ocak 2020 tarihlerinde uygulanacak olan İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı...
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x