YDS ve YÖKDİL Arasındaki Farklar Nelerdir?

10 Ocak 2020; 22:20

2020 yılında ÖSYM tarafından ikişer kez düzenlenecek olan YDS ve YÖKDİL sınavları ile ilgili merak ettiklerinizi bu gönderimizde sizler için derledik.

YDS Sınavı Nedir?

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS) her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi yabancı seviye belirleme sınavıdır.

İlkbahar döneminde YDS sınavına Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) dillerinden girebilirsiniz.

Sonbahar dönemi YDS sınavı ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılmaktadır.

80 sorudan oluşan YDS sınavı için tanınan süre ise 150 dakikadır. Sınavda okuma becerilerinizi test edecek paragraf soruları ile birlikte cloze test ve sözcük bilgisi soruları bulunmaktadır.

YÖKDİL Sınavı Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) adayların kendi alanlarındaki dil becerilerini test eden bir sınavdır.

YÖKDİL sınavı YÖK koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen bir sınavdır.

YÖKDİL sınavına yükseköğretim kurumlarında doçentlik ve akademisyenliğe hazırlanan adayların dil yeterliliğini belgelemesi için kullanılmaktadır.

YDS vs YÖKDİL

YDS; yükseklisansi doktora ve akademik kadro alımlarında dil yeterliliğini göstermek için kullanılmaktadır. Akademik çalışmaların yanında devlet memuru alımlarında KPSS yabancı dil puanı gerektiren alanlar ve özel şirketlerde dil yeterliliği için kullanılmaktadır.

YÖKDİL sınavı ise YÖK ve ÖSYM işbirliğinde, genellikle akademik kadro alımlarında değerlendirilmektedir.

YDS ve YÖKDİL sınavlarının birbirlerine akademik denkliği olduğu için yükseklisans, doktora ve akademik kadro alımlarında birçok kurum tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca bir çok üniversite hazırlık okullarından muafiyet için bu iki sınavı kabul etmektedir.

Kaynak: 1, 2

SınavPortalı'nı takip edin
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
YDS

Mart 2019 – YDS Sonuçları Açıklandı

ÖSYM tarafından düzenlenen yabancı dil yeterliliği ölçme sınavı YDS’nin Mart 2019 oturumu sonuçları bugün...
YDS

e-YDS 2019/1 İngilizce başvuruları başladı

ÖSYM’nin düzenlediği Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) için 2019 dönemi başlıyor. İngilizce alanında...
YDS

2018 – YDS (Fransızca) Çıkmış Sorular ve Cevapları

ÖSYM’nin düzenlediği, yılın farklı zamanlarında düzenlenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)’ye hazırlanıyorsanız...
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x